Monika Soćko – analiza partii na Dzień Matki

Monika Soćko z pewnością jest znaną osobistością w szachowym świecie. To pierwsza Polka, która otrzymała tytuł arcymistrza. Udowadnia także, że choć z pewnością nie jest to łatwe – można połączyć pasję do szachów z bycia wzorową mamą. Posiada aż trójkę pociech. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki, prezentujemy analizę dość krótkiej partii między nią a Belą Khotenashvili, która rozegrała się 8 stycznia 2023 roku podczas Xian World Summit.

Mistrzowska partia Monika Soćko - Bela Khotenashvili

Nasza mistrzyni grała w tej partii czarnymi figurami. Można byłoby więc powiedzieć, że jest na nieco gorszej pozycji. Jednak wykorzystała swoją okazję i zagrała mistrzowsko. Oto jak rozpoczęła się gra.

Przeciwniczka Moniki wybrała dość mało popularne otwarcie, zwane otwarciem Rétiego. Polega ono na pierwszym ruchu konikiem na skrzydle królewskim. Po tym ruchu, Soćko wykonała symetryczne posunięcie swoim skoczkiem. Następnie nastąpiły ruchy pionami, doprowadzając do tzw. obrony królewsko-indyjskiej, wariantu jugosłowiańskiego. Nie dziw się, że nic Ci to nie mówi 😉 Potem nastąpiło kilka kolejnych ruchów, które w efekcie doprowadziły do książkowej partii katalońskiej. Wygląda to mniej więcej tak:

Co się stało dalej?

W następnym ruchu Monika Soćko decyduje się na wyprowadzenie hetmana, który natychmiast zostaje zaatakowany pionkiem.

Następuje jego zbicie gońcem, choć możliwe było także odbicie hetmanem z propozycją wymiany. Monika jednak zdecydowała się zachować jedną z najsilniejszych figur na szachownicy.

Następuje kilka kolejnych ruchów, które mają za zadanie umocnić figury obu stron. Doszło także do propozycji wymiany hetmanów, która została odrzucona przez białe. W pewnym momencie dochodzi jednak do niedokładności, którą od razu Soćko wykorzystuje!

Niedokładność białych

Ten ruch hetmanem został uznany przez silnik szachowy jako niedokładność. Był to też pierwszy gwóźdź do trumny dla białych. Cały czas jednak wynik jest dość zbliżony.

Monika cofa swojego hetmana, co uznane jest za niezbyt rozsądne posunięcie. Jest to jednocześnie kolejna propozycja wymiany hetmanów, która ponownie została odrzucona.

Jednak co ciekawe, odrzucenie tej wymiany również zostało uznane jako błąd i doprowadziło do ponownego wyrównania pozycji. Ponownie następuje wymiana kilku posunięć.

Przełom w partii Soćko – Khotenashvili

Po 19. ruchu następuje przełom. Gruzinka próbuje zaatakować hetmana Moniki, co stanowi jednocześnie podstawienie gońca.

Na pierwszy rzut oka wygląda to solidnie, ale przyjrzyj się bliżej tej sytuacji. Czarny hetman może być problemu zbić zagrażającego mu gońca, bez obaw ze strony pionka z f2. Sytuację tę obrazuje poniższa sytuacja. Pionek z f2 nie może się ruszyć, bo odsłoniłby króla na atak gońca z d4. Dzięki temu właśnie, Monika może bez obaw zbić podstawionego gońca.

Gruzinka zauważa swój błąd i stara się go naprawić, zdejmując związanie. Nie na wiele to jednak się zdaje.

Monika zbija piona z e3 gońcem. Tego z kolei zbija pion z f2. Nie można ponownie ruszyć hetmana, z tego samego powodu, co ostatnio.

Powoli zacieśnia się siatka matowa. Następuje wymiana figur.

Gruzinka chce wreszcie pozbyć się niewygodnego hetmana i atakuje go konikiem. Ten jednak bez przeszkód zdejmuje wiszącego piona.

Tym samym Monika ma już przewagę +5. Khotenashvili robi to, co może, czyli zbija gońca. Monika jednak nie odpuszcza i przesuwa swoją wieżę.

Potem następuje wiele ruchów, które są niedokładne i wynikają głównie ze świadomości zbliżającej się przegranej białych.

Wygrana Moniki Soćko

Partię kończy ruch hetmana na e3. Dlaczego? Już wyjaśniamy!

Monika ma przewagę +3, a w dodatku aktywnie atakuje przeciwniczkę. Najlepszym posunięciem Gruzinki byłaby wymiana hetmanów, co doprowadziłoby do takiej sytuacji:

Jednocześnie konik zakłada widełki na obie wieże białych. Jedną z nich można uratować, ale tym samym skoczek na e2 zostaje stracony, a Monika ma już przewagę +6.

Tym samym nawet w przypadku wyrównanych dalszych ruchów, Monika może bez trudu zmatować przeciwniczkę.

Dziękujemy za obejrzenie partii dedykowanej wszystkim mamom, które lubią grać w szachy. Ta gra pokazuje, że każdy może osiągać duże sukcesy.

Jeśli chcesz sprawić radość swojej mamie, zobacz szachy Rubin, które dostępne są w naszym sklepie szachowym.

No Comments Yet.

Leave a comment