Mat szkolny to jeden z najszybszych sposobów na wygraną, która co ciekawe – może zdarzyć się nawet już na profesjonalnych turniejach. Może nie wśród arcymistrzów, ale nawet w przypadku IV czy III kategorii. Często zdarza się właśnie przy nauce królewskiej gry, stąd i nazwa. Jednocześnie wskazujemy na pewne problemy z nazewnictwem – u nas często…
Czytaj więcej
Mat hipopotama w 5 ruchach – jak to rozegrać?
Ponieważ ostatni wpis o szybkich matach był niezwykle popularny, postanowiliśmy kontynuować serię o szybkich matach i innych, ciekawych pułapkach szachowych. Dzisiaj – mat hipopotama. Skąd ta nazwa? Z obrony hipopotama. Arcymistrz Tiger Hillarp Persson powiedział kiedyś, że hipopotam leży nisko w wodzie. Wygląda to bardzo biernie, co sprawia, że obserwatorzy uważają zwierzę za bardzo potulne…
Czytaj więcej
Jak szybko zamatować białego – mat Beniowskiego po debiucie Ałapina
Szybki mat i proste zwycięstwo to marzenie wielu szachistów, zwłaszcza tych początkujących. Czy jednak wiesz, że księgi szachowe znają nie tylko teorię debiutów i końcówek, ale także matów? Ha, znane jest przynajmniej kilkanaście prostych pułapek szachowych i kolejne kilkadziesiąt nieco trudniejszych. Dzisiaj pokażemy, jak szybko zamatować białego i to niemal od razu po zakończeniu jednego…
Czytaj więcej
Jakie jest najpopularniejsze otwarcie szachowe?
Otwarcie szachowe to nic innego jak kilka początkowych posunięć na szachownicy. Są to ruchy, które zostały dokładnie przeanalizowane i ustalone przez wieki i całą masę arcymistrzów. Należy je zwyczajnie wykuć na blachę oraz zastosować. Za każdym razem jednak pojawia się pytanie – jakie jest najpopularniejsze otwarcie szachowe? Co najlepiej jest grać? Czego trzeba się nauczyć,…
Czytaj więcej
Monika Soćko – analiza partii na Dzień Matki
Monika Soćko z pewnością jest znaną osobistością w szachowym świecie. To pierwsza Polka, która otrzymała tytuł arcymistrza. Udowadnia także, że choć z pewnością nie jest to łatwe – można połączyć pasję do szachów z bycia wzorową mamą. Posiada aż trójkę pociech. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki, prezentujemy analizę dość krótkiej partii między nią a…
Czytaj więcej
Ding Liren – nowy mistrz świata w szachach!
Niedawno zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Świata w Szachach! Mistrzem został Ding Liren, choć od samego początku nie był liderem tej potyczki. Sukces tego arcymistrza jest tym bardziej ogromny. Dlatego też przedstawiamy pokrótce jego historię życia oraz oczywiście gry w szachy. Przytoczymy kilka ciekawostek, które w głowie się nie mieszczą! Zapraszamy do lektury. (więcej…)
Czytaj więcej
Ian Nepomniachtchi – pretendent do tytułu mistrza
Dla nas o wiele prostszy w wymowie jest rosyjski odpowiednik tego nazwiska – Jan Niepomniaszczij. Zazwyczaj wszyscy jednak mówią o nim „Nepo”. W chwili, kiedy powstają te słowa, walczy on o mistrzostwo świata w szachach. Trzymając kciuki, opowiemy co nieco o tym bardzo popularnym szachiście. Ian Nepomniachtchi - jaka jest jego historia? (więcej…)
Czytaj więcej
Mistrzostwa świata w szachach 2023 – partia 1
Tegoroczne mistrzostwa świata w szachach są wyjątkowe pod wieloma względami. Zazwyczaj tytułu broni obecny mistrz, którego tym razem jednak zabrakło. Magnus Carlsen zrezygnował, przez co o pierwsze miejsce biją się obecnie Ian Nepomniachtchi i Ding Liren, czyli numery 2 i 3 w rankingu FIDE. Pierwsza partia przyniosła remis, choć łatwo nie było – szczególnie Dingowi.…
Czytaj więcej
Partia hiszpańska – co grać, by wygrać (będąc początkującym czarnym)
Biały pion nad królem o dwa pola do przodu, Ten czarny z góry od razu także chodu. Zaatakuj koniem w centrum tego piona, Ten z B8 skoczy, by była ochrona Dosyć tego! – rzecze białopolowy goniec I biegnie związać konika, aby mu dopiec (więcej…)
Czytaj więcej
Deep Blue – historia i charakterystyka, czyli jak maszyna pokonała człowieka
Przez wiele lat sztuczna inteligencja kojarzyła się raczej z inteligentnymi maszynami znanymi z Terminatora, ewentualnie z inteligentnymi programami znanymi z Matrixa. Innym osobom o bardziej optymistycznym nastawieniu, termin ten mógł kojarzyć się z przyjaznym robotem Wall-e. :) Wkład merytoryczny do tego wpisu blogowego dostarczył specjalista ds. sztucznej inteligencji, statystyki i modelowania, Konrad Kukulski. Oddajemy więc…
Czytaj więcej
- 1
- 2