Otwarcie szachowe to nic innego jak kilka początkowych posunięć na szachownicy. Są to ruchy, które zostały dokładnie przeanalizowane i ustalone przez wieki i całą masę arcymistrzów. Należy je zwyczajnie wykuć na blachę oraz zastosować. Za każdym razem jednak pojawia się pytanie – jakie jest najpopularniejsze otwarcie szachowe? Co najlepiej jest grać? Czego trzeba się nauczyć, żeby nie zostać zaskoczonym?
Najpopularniejsze otwarcie szachowe – kilka twardych statystyk
W naszej bazie, która mieści ponad 2 mln rozegranych między mistrzami i arcymistrzami partii, okazuje się, że jest jeden ruch, który jest grany wyjątkowo często. Jest to posunięcie pionkiem nad królem e4. Według statystyk jest to otwarcie, które zapewnia dość duże szanse na wygraną czarnych. Procent zwycięstw białych figur wynosi jedynie 36%, co stanowi dość niską wartość w porównaniu do innych otwarć. Niestety również szansa na zwycięstwo czarnych też jest niewielka – wynosi jedynie 28,6%. Prawdopodobna jest z kolei szansa remisu.
Co ciekawe, ruch e4 stanowi blisko 40% wszystkich pierwszych ruchów w naszej wielomilionowej bazie danych. Co to oznacza? Że musisz nauczyć się grać tym otwarciem, bo raczej na pewno bardzo szybko na nie trafisz i dość często trzeba będzie nim grać.
Otwarcie pionem królewskim – po co i dlaczego?
Ruch e4 ma swoją techniczną nazwę. To po prostu otwarcie pionem królewskim. Trzeba przyznać, że dość proste do zapamiętania, prawda? Dlaczego właśnie takie posunięcie? Powodów jest kilka.
- Pion na d4 broni dwóch pól po swoich przekątnych.
- Otwiera się linia białopolowego gońca.
- Hetman może także iść na skos, w kierunku linii H.
To właśnie zajmowanie centrum, o czym pewnie często zdarzało Ci się słyszeć. No dobra, ale co dalej?
Posunięcie drugie – obrona sycylijska
Teraz ruch czarnych. Te najczęściej, bo aż w 43% przypadków ruszają się pionem c5, który mieści się nad gońcem. Ten ruch nosi z kolei nazwę obrony sycylijskiej, której nazwa pewnie też rzuciła Ci się w uszy. Czarne figury także chciałyby coś uszczknąć z tego centrum, a jest to jedna z opcji. Oczywiście można także ruszyć się symetrycznie pionkiem e5 i jest to drugie najpopularniejsze posunięcie.
Następnie do akcji rusza konik z linii G na pole f3, a potem do pionu posuwa się czarny pionek znad hetmana, na pole d6, czyli o jeden. Niemożliwe jest przesunięcie figury o dwa pola, bo jest ono bronione.
Co grać dalej?
W dalszym ciągu partia jest niezwykle wyrównana, a szanse na zwycięstwo dość podobne. Wysokie dalej jest prawdopodobieństwo remisu. Kolejne posunięcie białych raczej jest już dość pewne – w 77% partii z bazy danych następuje ruch d4, czyli wymuszenie podjęcia decyzji przez czarne figury – bić czy nie bić. 😉
Zazwyczaj dobrym wyjściem jest zbicie piona na d4 i późniejsze odbicie konikiem. Nosi to nazwę otwartego wariantu obrony sycylijskiej.
Najpopularniejsze otwarcie szachowe - wariant Najdorfa
W następnych krokach następuje wyprowadzenie koników, co jest dość logiczne. Skoczki lubią znajdować się w centrum i mieć możliwość swobodnego ruchu. Potem jednak obserwujemy posunięcie, które jest mocno nieoczywiste, a które charakteryzuje całe otwarcie jako tzw. wariant Najdorfa. Mowa o pionie na a6. Jeśli jednak przyjrzymy się temu bliżej, można zauważyć, jak dużo rozsądku w tym posunięciu.
- Uniemożliwia ruch na b5 któregokolwiek z obu białych koników.
- Możliwy jest bezpieczny ruch czarnym pionem na b5.
Co ciekawe, wariant Najdorfa jest opcją, która daje stosunkowo duże szanse do wygrania dla obu kolorów. W przypadku białych jest to 38,8%, a dla czarnych – 36,1%. Najlepsze statystki mają właśnie czarne figury. Oto właśnie najpopularniejsze otwarcie szachowe, którego trzeba się nauczyć.
Co grać dalej?
W dalszych ruchach powinno nastąpić dalsze rozwijanie figur lekkich. Tutaj już mamy kilka możliwości. Może być to atak gońcem na g5, ale także jego wyprowadzenie na e3. Czasem wyprowadza się też białopolowego gońca na e2 albo nawet na c4. Choć oczywiście istnieją dalsze książkowe i najlepsze ruchy, to od tej pory zazwyczaj panuje już wolna amerykanka. Oczywiście bez podstawiania figur, umacniając figury, atakując i zajmując centrum.
Zobacz też nasze filmiki, prezentujące wariant Najdorfa. Modelem jest oczywiście zestaw z naszego sklepu szachowego.