Ian Nepomniachtchi – pretendent do tytułu mistrza

Dla nas o wiele prostszy w wymowie jest rosyjski odpowiednik tego nazwiska – Jan Niepomniaszczij. Zazwyczaj wszyscy jednak mówią o nim „Nepo”. W chwili, kiedy powstają te słowa, walczy on o mistrzostwo świata w szachach. Trzymając kciuki, opowiemy co nieco o tym bardzo popularnym szachiście. Ian Nepomniachtchi - jaka jest jego historia?

Ian Nepomniachtchi – jak to się zaczęło?

Jan Niepomniaszczij urodził się 14 lipca 1990 roku w Briańsku, w Rosji. Zasady szachowe poznał już w wieku 5 lat, a dwa lata później zaczął odnosić pierwsze sukcesy. Był szkolony przez wielu rosyjskich mistrzów szachowych, w tym: Walerija Zilbersteinowa, Valentina Ekimenko czy Siergieja Janowskiego. Następnie uczył się u samych trenerów byłego mistrza świata w szachach – Karpowa. Ukończył z wyróżnieniem Rosyjski Państwowy Uniwersytet Społeczny. Tytuł GM zyskał w 2007 roku, a więc w wieku 17 lat. W tym samym roku zdobył srebrny medal w Tata Steel, a rok później wygrał Aeroflot Open 2008. Właśnie te dwa zdarzenia otworzyły mu drzwi do startu w prestiżowych europejskich i światowych turniejach.

Młody Ian Nepomniachtchi z Karpowem

Ian Nepomniachtchi w elitarnych turniejach

Po wygranej w 2008 roku Niepomniaszczij zdobył możliwość konkurowania w Dortmundzie z Kramnikiem, Ivanchukiem czy Leko. Młody mistrz nie przegrał żadnej partii i ostatecznie zajął drugie miejsce w Sparkassen. Z kolei w Olimpiadzie w 2010 roku indywidualnie zdobył brązowy medal, choć rosyjska drużyna nie zdobyła żadnej nagrody. Wygrał także finał Mistrzostw Rosji w 2010 roku i pokonał Karjakina. Tym samym zakwalifikował się do turnieju Tata Steel 2011, gdzie walczył z Anandem, Kramnikiem, Carlsenem, Nakamurą czy Aronianem. Byli więc obecni już wszyscy gracze znani współczesnym fanom tej królewskiej gry. Choć jego występ nie był idealny i zdobył jedynie 6/13, to po raz pierwszy udało mu się pokonać Magnusa Carlsena i to w dodatku czarnymi figurami. Notabene w tamtych czasach Carlsen miał gorszy ranking i częściej zdarzało mu się przegrywać. 😉

Passa zwycięstw

W 2013 roku Nepomniachtchi zdobył pierwsze miejsce w mistrzostwach Europy, rosyjskiej wyższej lidze i superfinale mistrzostw Rosji. W 2014 roku był wicemistrzem świata w Blitz Championship, a w 2015 wygrał Aeroflot Open. Nepo w 2016 wygrał turniej Hainan Danzhou i Tal Memorial w Moskwie. W 2017 roku ponownie ograł Carlsena w London Chess Classic i dopiero podczas Grand Chess Tour Croatia 2019 Carlsen w końcu odniósł swoje pierwsze zwycięstwo z Nepo w szachach klasycznych.

Ian i Carlsen na Grand Chess Tour Croatia 2019

Ian Nepomniachtchi w turniejach kandydatów

W 2019 roku Nepo po raz pierwszy uzyskał zaproszenie na Turniej Kandydatów 2020. Niestety został on przerwany z powodu pandemii covid-19. Rok później turniej został wznowiony, a Rosjanin pokonał wszystkich innych graczy, w tym Dinga i Vachier-Lagrave’a. W meczu o mistrzostwo rozegranym w 2021 roku Carlsen pokonał Nepo. Ciekawostką jest, że w tym właśnie meczu została rozegrana najdłuższa partia w historii mistrzostw świata. Trwała ona aż 136 ruchów i była dłuższa od dotychczasowej najdłuższej partii rozegranej między Karpowem a Korcznojem w 1978 roku.

Druga szansa Nepomniachtchiego

Drugą szansę Nepomniachtchi zyskał już rok później, ponownie kwalifikując się ponownie do Turnieju Kandydatów. Nie zyskał jednak ponownej szansy na pokonanie Carlsena, który zdecydował się nie startować. Tym samym Rosjanin usiadł naprzeciwko Dinga pierwszego dnia Wielkanocy 2023. Turniej trwa.

Ding i Nepo na mistrzostwach 2023

DOTA - druga miłość Nepomniachtchiego

Nepomniachtchi ma też drugą pasję. Jest nią gra w Dotę. W grze ma nick FrostNova. Jest członkiem zespołu TR Cybersport, który wygrał prestiżową nagrodę ASUS Cup Winter. Nepomniachtchi jest też fanem rosyjskiego programu rozrywkowego „What? Where? When?”. To rodzaj teleturnieju telewizyjnego, w którym Nepo nawet wystąpił.

Styl gry Nepomniachtchiego

Nepo woli agresywniejszą grę. Rozpoczynając białymi zazwyczaj decyduje się na partię hiszpańską, ale równie mocno lubi partie angielskie. Grając czarnymi zazwyczaj wybiera obronę sycylijską, obronę Gruenfelda czy królewsko-indyjską. Są to dość dobrze znane debiuty. W szachach klasycznych ma ranking 2795, co daje mu obecnie drugie miejsce na świecie.

0 Responses

  1. […] Ding zakwalifikował się do największego i najbardziej prestiżowego turnieju w szachach, razem z Ianem Nepomniachtchim. Jak wszyscy już chyba wiedzą, po dogrywce w szachach szybkich, Ding uzyskał upragniony tytuł […]

Leave a comment