Ding Liren – nowy mistrz świata w szachach!

Niedawno zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Świata w Szachach! Mistrzem został Ding Liren, choć od samego początku nie był liderem tej potyczki. Sukces tego arcymistrza jest tym bardziej ogromny. Dlatego też przedstawiamy pokrótce jego historię życia oraz oczywiście gry w szachy. Przytoczymy kilka ciekawostek, które w głowie się nie mieszczą! Zapraszamy do lektury.

Ding Liren – dzieciństwo i początek kariery

Ding Liren urodził się 24 października 1992 roku w chińskim mieście Wenzhou. Miasto to notabene ma dość bogatą historię szachową. Stąd też pochodzi była mistrzyni kobiet w szachach - Zhu Chen. Imię tego arcymistrza nawiązuje do znanego, konfucjańskiego powiedzenia, które w wolnym tłumaczeniu brzmi: „człowiek doskonale cnotliwy, chcąc samemu być ugruntowanym, musi ugruntowywać innych; chcąc samemu wznosić się na wyżyny, stara się wznosić innych.”

Młody Ding // archiwum prywatne

Pierwszy raz w szachy zagrał już w wieku 4 lat. Do lokalnego klubu szachowego zabrała go mama. Tam rozwijał swoje umiejętności pod czujnymi oczami trenerów, którzy z resztą wcześniej trenowali też wyżej wspomnianą mistrzynię. Pierwsze zwycięstwa odniósł kolejno w 2003 i 2004 roku, w Mistrzostwach Świata Juniorów. Także w 2004 roku wziął udział w Drużynowych Mistrzostwach Chin, acz zdobył tam jedynie 1/4 punktów. W następnym roku, indywidualnie już, zdobył lepszy wynik – 3.5/7 punktów, a w kolejnym roku było to już 5.5/11, co dało mu szóste miejsce w Mistrzostwach Chin.

Droga na szczyt

W 2009 roku, także podczas Mistrzostw Chin w szachach zdobył już 8,5/11 punktów, co dało mu pierwszą lokatę. Co ciekawe, Liren Ding miał drugi najniższy ranking wśród wszystkich graczy na tym turnieju. Jako jeden z dwóch także nie miał tytułu arcymistrza. Ten turniej jednak to zmienił. Turniejowy ranking po tych Mistrzostwach wyniósł aż 2811! Tym samym, w wieku 16 lat Ding stał się najmłodszym mistrzem w szachach w dziejach Chin oraz zdobył normę arcymistrzowską. Kolejne mistrzostwa w 2011 i 2012 roku także nie były dla niego wyzwaniem.

Ding w 2011 roku na Mistrzostwach w Chinach

Liren Ding startował także w Olimpiadach Szachowych w 2012, 2014 i 2016 roku. Wszędzie tam młody arcymistrz odnotowywał same sukcesy – indywidualnie zdobył brąz i srebro. Chińska drużyna z kolei w 2014 roku wywalczyła złoto.

Razem ze śmietanką szachową świata

W 2015 roku Liren Ding wziął udział w prestiżowym turnieju Tata Steel, gdzie zmierzył się z resztą szachowej śmietanki z całego świata. Zdobył tam drugie miejsce razem z Vachier-Lagravem, Girim i So, plasując się tuż za Magnusem Carlsenem. Drugie miejsce zdobył też rok później w tym samym turnieju. W 2017 roku także zdobył drugie miejsce w Mistrzostwach Świata FIDE, przegrywając z Aronianem. Ten wynik sprawił jednak, że po raz pierwszy Ding zakwalifikował się do Turnieju Kandydatów, który miał miejsce w 2018 roku. Ciekawostką jest, że choć arcymistrz końcowo uplasował się na 4. miejscu, to jako jedyny mógł pochwalić się zerową liczbą przegranych partii: zagrał 1 zwycięstwo i 13 remisów.

Carlsen kontra Ding

Od tego czasu Liren Ding bardzo często stawał naprzeciwko Magnusa Carlsena i nawet często zdarzało mu się wygrywać z nim, jak na przykład w 2019 roku na Sinquefield Cup. W szachach klasycznych zremisował na pierwszym miejscu, ale w dogrywce wygrał już z Carlsenem. Tak dobrego wyniku nie osiągnął jednak na Turnieju Kandydatów w 2020 roku. Ostatecznie zakończył na 5. pozycji, ale cały czas polepszał swoje wyniki.

Przełomowy Turniej Kandydatów

Przełomowy dla Ding okazał się Turniej Kandydatów w 2022 roku. Zdobył na nim drugie miejsce. Jak widać, klątwa drugich miejsc dalej ciągnie się za Chińczykiem. Stało się jednak coś niespodziewanego – Magnus Carlsen zdecydował, że nie będzie bronił tytułu. Tym samym Liren Ding zakwalifikował się do największego i najbardziej prestiżowego turnieju w szachach, razem z Ianem Nepomniachtchim. Jak wszyscy już chyba wiedzą, po dogrywce w szachach szybkich, Ding uzyskał upragniony tytuł Mistrza, jednocześnie kończąc przekleństwo drugiego miejsca.

Ding i Nepo na Mistrzostwach

Co lubi grać Liren Ding?

Liren Ding jest oceniany jako gracz, który podejmuje ryzyko, kiedy jest to konieczne, choć jednocześnie lubi grać dość bezpiecznie. Jest mistrzem w wykonywaniu ruchów, które wyglądają bardzo niebezpiecznie, a nawet błędnie. Jeśli jednak jego przeciwnik nie wyliczy odpowiednich wariantów, chiński arcymistrz wykorzystuje to w ciągu sekundy i spycha swojego oponenta do przegranej pozycji. Chyba najbardziej lubianym przez Dinga otwarciem jest partia angielska, a następnie katalońska. Bardzo często jest także zmuszany do obrony królewsko-indyjskiej. Grając przeciwko partii hiszpańskiej, standardowo decyduje się na obronę Morphy’ego.

Jaki jest Ding Liren na co dzień?

Mówi się, że to jeden z najbardziej autentycznych szachistów w obecnych czasach. Nie ukrywa łez po meczu, szczególnie tych ze szczęścia. Nie odmawia autografów czy wspólnych zdjęć z fanami. Uwielbia czytać książki i spacerować. Z kolei gry komputerowe czy wideo bardzo go nudzą. Jest życzliwy, otwarty i niesamowicie pokorny. Swoje wygrane z turniejów przekazuje mamie. Sam jak twierdzi, nie potrzebuje luksusowych i drogich rzeczy. Nie jest rozrzutny, a zamiast drogich restauracji woli z kolegami zjeść makaron instant. Dużą ciekawostką może być fakt, że arcymistrz podczas swoich wyjazdów za granicę zawsze zabiera ze sobą… garnek do owsianki! Śniadanie mistrzów, prawda? 😉 Ding jest nie tylko utalentowanym szachistą. Uzyskał tytuł licencjata prawa na Uniwersytecie Pekińskim.

Ding ze współlokatorem // archiwum prywatne

Podsumowując historię Dinga, jakiś czas temu udzielił ważnej rady dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szachami.

Musisz kupić dobrze wyglądające szachy. Najpierw wejdź do gry i czerp z niej trochę zabawy i przyjemności.

Weź sobie do serca rady nowego mistrza świata i zobacz ofertę naszego sklepu szachowego!

No Comments Yet.

Leave a comment